Masa Tenisi

Sønderborg Masa Tenisi Nasıl Oynanır?

Lise ve Üniversitelerde boş vakitlerde, oldukça fazla oynanılan bir oyundur masa tenisi. Lise ve Üniversiteye gitme fırsatı bulabilmiş her derse girmeden önce mutlaka bu oyunu oynamıştır.

Daha çok ülkemizde, masa tenisi değil de pinpon olarak bilinir. Ülkemizde bu oyunu oynanma oranı, diğer sporlara oranla daha yüksektir. Masa tenisi, standart olarak bir adet raket, bir adet top ve bir adet masa ile oynanan bir oyundur.

Masa Tenisi

Masa Tenisi

20.yüzyılın başlarında, Britanya’nın İngiltere açıklarında ortaya çıkan masa tenisinin, ilk çıktığı zamanlarda kendine ait bir federasyonu yoktu.

Daha sonraları 1920’li yıllarda, Masa Tenisi Federasyonu kuruldu ve resmi spor haline geldi. Federasyona 100’den fazla ülkenin resmi üyeliği bulunmaktadır. Dünya’da birçok ünlü masa tenisi sporcusu bulunur. Bunlar arasında; Chen Meng, Zhu Yuling gibi dünyaca ünlü sporcular vardır.

Buwenge Oyununun Kuralları

Oyun eğer önceden karşılıklı bir anlaşma yoksa 3-5 set üzerinden oynanan bir oyundur. Karşılaşma, bir tarafın servis atışıyla başlar.

Her oyuncu, topa bir defa vurabilir ve vuruş anından itibaren top rakip alana geçene kadar yere değmemelidir. Top eğer yere değerse vuruş geçersiz kabul ediliyor ve rakip adına sayı yazılıyor.

Sayı kazanan oyuncu, ayrıca servis atma hakkına da sahip olmuş oluyor. Set sayısı için bir oyuncunun, 21 sayı atması yeterli oluyor. Ayrıca set sayısı eğer eşit olursa; set 2 sayı uzuyor ve 2 farklı sayı alan seti kazanıyor.

Pregabalin to buy uk Gerekli Malzemeler Ve Özellikleri

Masa tenisi oynamak için kullanılan malzemeler ve özellikleri şunlardır:

1-Masa Tenisinin Topu

Daha çok selüloid türü bir maddeden yapılan masa tenisi topunun, çapı yaklaşık 40 mm kadardır ve ağırlığı ise 3 gr gibidir. Renk olarak, en çok beyaz renk olanı tercih edilse de turuncu rengine bu sporda kullanılır.

2-Masa Tenisinin Raketi

Raket, bir sporcu için hayati önem taşır. Kullanılan raketin %80’den fazla kısmı, ağaçtan yapılmaktadır ve üzeri kumaş kaplama ile döşenmektedir. Raketin topla temasını sağlayan kısmına genel olarak, sandviç lastik denilip kalınlığı ise 4 mm kadardır.

3-Masa Tenisinin Masası

Masa genellikle yeşil ya da mavi renkte olup, uzunluğu 275 cm genişliği ise 152 cm kadardır.

Masanın hasar görmüş olmaması zemininin pürüzsüz olması bu sporu yapmayı kolaylaştıracaktır.

Huaraz Çiftler Maçı

Her ne kadar masa tenisinde bir karşılaşma hafızalara kazınmış olsa da, aslında masa tenisinde çiftler karşılaşması da olabiliyor.

Masa tenisi masasının küçük olması sebebiyle, amatör seviyede bu sporu yapanlar çok fazla çiftler karşılaşmasını tercih etmezler ve bire bir türü bir karşılaşmaya yönelirler.

Aslında Profesyonel seviyede, çiftler karşılaşması oldukça yoğun bir şekilde ilgi görür. Çiftler karşılaşması ile alakalı kurallardan söz etmekte fayda var.

Çiftlerde bir servis atışı olduğu zaman, servisi her zaman masanın sağ tarafındaki oyuncu kullanır. Servisi, kendisine göre çapraz yani rakip takımın sağ tarafındaki oyuncuya doğru atması gereklidir.